تارنمای اعضای نهاد مقام معظم رهبری در دانشکده کشاورزی و دامپزشکی شیراز

صفین تبلور بی بصیرتی ابوموسی ها

دوشنبه 27 دی 1389 12:38

نویسنده : نهاد رهبری
ارسال شده در: جهان تشیع ، مناسبت های مذهبی ،
جنگ صفین از مهمترین نبردهای زمان خلافت امام علی علیه السلام بود که در ماه صفر سال 37 هجری بین آن امام بزرگوار و معاویه بن ابی سفیان در سرزمین صفین که در ناحیه غربی عراق بین رقه و بالس قرار دارد رخ داد، و از همین رو به جنگ صفین شهرت یافت.
امام علی علیه السلام در آغاز خلافت، معاویه را که کارگزار حکومت در شام بود، از مقامش عزل فرمود و شخص دیگری را به جای وی منصوب کرد ولی معاویه نپذیرفت و ناحیه شام را تحت قلمرو خود نگه داشت.
امیرمؤمنان خلیفه مسلمانان بار دیگر، پس از نبرد جمل، جریر ابن عبدالله را برای مذاکره و گرفتن بیعت از معاویه به شام فرستاد، اما معاویه این بار هم تسلیم نشد بلکه به بهانه خونخواهی عثمان سپاه شام را برای مقابله با امام علی علیه السلام آماده ساخت.
امیر مؤمنان نیز چون چاره‌ای ندید آماده جنگ شد، با سپاهی عظیم از کوفه حرکت فرمود و در بیابان صفین با معاویه برخورد کرد. و به این ترتیب، نبردی سخت و طولانی بین سپاه عراق و شام درگرفت.
پس از چند روز نبرد، سپاه امیرمؤمنان در آستانه پیروزی بود که عمرو بن عاص برای گریختن از شکست، به نقشه‌ی شوم قرآن بر سر نیزه کردن متوسل شد. به این ترتیب، جمع زیادی از سپاه عراق با دیدن این صحنه دست از جنگ کشیدند. سرانجام جنگ صفین با ماجرای حکمیت به پایان رسید و به شکست سپاه امام علی منجر شد.
می‌گویند در این جنگ از سپاه نود یا صد و بیست هزار نفری معاویه، چهل و پنج هزار نفر و از سپاه نود یا صد و بیست هزار نفری امام علی علیه السلام بیست و پنج هزار نفر کشته شدند و به این ترتیب، مجموع کشتگان این نبرد به هفتاد یا هفتاد و پنج هزار رسید.

منابع:
واقعه صفین،‌ دایره المعارف الشیعه العامه، ‌ج 11؛ المعارف و المعاریف،‌ ج 3

مراجعه شود به:
جنگ صفین و ماجرای حکمیت
شهادت طلبی امام علی علیه السلام در جنگ صفین
عبور امام علی علیه السلام از کربلا
آرایش سپاه امام علی علیه السلام در جنگ صفین
امام علی علیه السلام و آزادسازی یک جانبه اسیران صفین
آمار کشتگان جنگ صفین
اولین پیروزی در صفین به دست امام حسین علیه السلام
جرقه های جنگ صفین
عوامل پیروزی سپاه امام علی علیه السلام در صفین
مفاد پیمان حکمیت در جنگ صفیندیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 27 دی 1389 12:50شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات